How Do You Know – recenze na The Hollywood News

How Do You Know je nová romantická komedie od režiséra Jamese L. Brookse, držitele mnoha filmových cen a režiséra filmů jako Cena za něžnost, Vysíláme zprávy, Španglicky snadno a rychle nebo Lepší už to nebude. V roce 2011 se na plátna kin dostane jeho nový film ve stínu kontroverze – problém nastal, když vyšlo najevo, že z rozpočtu 120 miliónů dolarů padlo celých 40 miliónů na honoráře pro čtyři herce v hlavních rolích. Argument, že dva z nich – Reese Withespoon a Jack Nicholson – jsou držitelé Oscara, moc nezabírá. Takže, řekněme si to znovu – 120 miliónů dolarů.

Takže, co to má co dělat s kvalitou filmu? Popravdě, nic. Odpoutáme se teda od této horentní částky a film budeme hodnotit nezávisle na tom.

Příběh filmu se vyvíjí asi takhle. Reese Withespoon hraje 31-letou softballovou hráčku, která vypadá, jakoby vypadla z národního týmu. Owen Wilson hraje jejího přítele, profesionálího baseballistu. Který vydělává 14 miliónů dolarů za rok, a často svádí ženy. Máme tam také obchodníka a manažera Paula Rudda, který se bez svého zavinění dostal do problémů ve své firmě, a jeho otce Jacka Nicholsona. Všichni čtyři lidé se pak potkají za různých okolností (v průběhu filmu, samozřejmě) a každý z nich se snaží odpovědět na otázku „Jak víš“ (že jsi zamilovaný).

Slyšel už jsem některé opravdu ostré a kritické recenze na tento film, který měl premiéru už na konci minulého roku a zrovna v roce 2011 nejsem úplně naladěný na romantické komedie. Vůbec se mi nelíbil film Láska a jiné závislosti a pak jsem si ten stejný večer pustil i film Sexy 40. Oba tyto filmy usilovaly o to, aby nevypadali takové, jaké opravdu jsou. Romatická komedie nebo drama? Dobře, můžete mít z obou trochu, ale nikdy se to nepodaří správně vyvážit a oba filmy tím pak trpí. Jako vždy, snažím se na film dívat s hlavou otevřenou a nenechat se ovlivnit názory druhých. U How Do You Know byly reakce kritiků po promítání, které jsem navštívil v úterý ráno, velmi, velmi negativní a já budu bojovat… bojovat za to, abych zjistil, co se jim na filmu tak nelíbilo. Klidně to řeknu – já jsem si ten film užil.

Jasně, našly by se tam chyby. Zjistil jsem, že postava milence, kterou hraje Owen je po chvíli docela těžko stravitelná a stejný vtip se tak trochu natahuje přes celý film. Podle mě prošel ze všech postav největším vývojem právě Wilsonův Matty, ale solidní výkony předvedli i Paul Rudd a Reese Witherspoon – k tomu přispěli hlavně jejich společné scény. Opět platí, že film poněkud trpí zmíněnou nerovnováhou drama / komedie, ale ne tolik jako již zmíněné filmy. Jack Nicholson je… no dobře, solidní herec a přináší do filmu přesně to, co můžete očekávat… no od Jacka Nicholsona. Přidejte k tomu pár herců ve vedlejších rolí, kteří jsou zřejmě podcenění honorářem, a máte slušnou romantickou komedii. Vůbec v tom nevidím žádný problém. Vlastně jsem se nejvíc nasmál při scénách a byl jsem příjemně překvapen některými jemnějšími scénami. Z kina jsem pak vyšel ve velmi dobré náladě. I Brooksův scénář je dost dobře napsaný. Nevyhraje za to žádného Oscara, ale vzpomínám si, jak jsem tam seděl a říkal jsem si… že je to dobrý příběh. Sice na hraně, ale jinak je to slušná romantická komedie.

Jediným problémem je podle mě to, že to lidé nebudou chtít vidět na vlastní oči. Tento týden jdou do kin velmi silné filmové hity, jako třeba film Na vlásku, u kterého se očekává velmi dobrý vstup do britských kin. A pokud nebudou vaše dětí chtít jít do kina, můžete vyrazit na The Mechanic. Holky a samozřejmě i kluci, pokud chcete perfektní film na rande, tak tímto nic nezkazíte. Očekávám, že celou druhou polovinu filmu vám proběhne hlavou mnoho otázek, o kterých pak můžete po skončení diskutovat.

Známka: C+

zdroj: The Hollywood News